SOUSOŠÍ CYRILA A METODĚJE NA RADHOŠTI
Na místě, kde dnes stojí sousoší věrozvěstů stál od roku 1735 dřevěný kříž. 26.července 1805 byl nahrazen křížem kamenným. Ten ale nevydržel a byl za silné větrné bouře povalen. Z toho důvodu byl zmenšen podstavec a kříž znovu postaven. Nyní kříž naleznete na levé straně od vstupu do kaple.
Sousoší Cyrila a Metoděje je dílem akademického sochaře Albína Poláška (*14.2.1879 +19.5.1965; narodil se ve Frenštátě pod Radhoštěm a zemřel ve Winter Parku USA). Je opakem sochy pohanského boha Radegasta. Pohanský bůžek u jejich nohou je obrazem poraženého pohanství.
V rozevřené knize, kterou drží sv. Cyril (velebný), čteme hlaho1ským písmem počátek evangelia svatého Jana “Na počátku bylo Slovo”. Svatý Metoděj ukazuje na písmo a pozdvihuje mezi glorioly trojramenný byzantský kříž. Obě postavy, s obnaženými hlavami a v sandálech, jsou přesně roz1išeny a charakterizovány.
Svatý Cyril nezapře filosofa, mírně a soustředěně hledí ve svém mnišském hábitu, jeho tvář činí mladší dojem než svatého Metoděje, už holohlavého, který se z vyšším stářím dožil se také větších strastí. Jeho rysy jsou dramaticky vzrušené se stopy bolestí, které byl Cyril předčasnou smrtí ve 42 letech ušetřen. Arcibiskupská hodnost Metoděje je naznačena jest bohatším rouchem. (Metoděj – pořádku milovný .)
Duté sousoší, 2.60 m vysoké a vážící 800 kg, je odlité z bronzu, čímž je oproti kameni vyjádřena vyšší a pozdější kultura. Je umístěno na 1.60 m vysokém podstavci za žuly, za kaplí na místě, kde stával kamenný kříž. Orientací k východu pohlíží na Radegasta na protější vyvýšenině a zároveň vítá příchozí poutníky.